Bagaj Kapağı Beyni Nedir?

Bagaj Kapağı Beyni Nedir?

Bagaj Kapağı Beyni Nedir? Bagaj Kapağı Beyni Ne İşe Yarar?

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte araçların donanım seviyeleri, işlevsellikleri ve konforu sürekli gelişme göstermektedir. Bagaj kapağı beyni de yeni nesil bazı araçlarda bulunan ve bagaj kapağının çeşitli işlevlerini, özelliklerini, özel fonksiyonlarını kontrol etmekten sorumlu olan aracın arka kısmında bagaj kapağına yakın konumlandırılan elektronik bir bileşendir.  Bagaj kapağı beyni, bagaj kapağını açıp kapatan motoru kontrol ederek düğmeye basarak otomatik çalışmasını sağlar. Kilitleme ve kilidi açmayı sağlar. Aracın elektronik sistemine entegre edilen bagaj kapağı beyni, fren lambaları, geri vites lambaları, plaka ışıklandırmaları gibi bagaj kapağında yer alan ışıkların kontrol eder. Bagaj kapağının programlanabilir yükseklik ayarı, açma kapama hızı, engel algılama ve hafıza fonksiyonları gibi özellikler sunan Bagaj kapağı beyni sürücülerin tercihlerine göre özelleştirme seçenekleri sunmaktadır.

 Bagaj Kapağı Beyni Neden Arızalanır? 

Bagaj kapağı arızalarının çeşitli nedenleri vardır. Haydi birlikte bunları inceleyelim. Kablo arızaları, kısa devreler bagaj kapağının işlevlerini oldukça etkiler. Bagaj kapağı beyni içerisindeki elektronik bileşenler, röleler zamanla yıpranarak bagaj kapağının hatalı çalışmasına neden olabilir. Bagaj kapağı contasından kaynaklanan ya da iklim koşullarının zorlayıcı etkileri neticesinde bagaj kapağı beynine su ve ya nem girerse elektronik bileşenlere zarar verir ve arızalara yol açar. Aracın elektronik sisteminde meydana gelen ani voltaj dalgalanmaları da hassas olan bagaj kapağı beyninin hassas elektronik bileşenlerinin bozulmasına sebebiyet verebilir.  Bagaj kapağı ünitesinin doğrudan darbeye maruz kalması da arıza sebepleri arasında yer alır.

 Bagaj Kapağı Beyni Değişimi

Bagaj kapağı kendiliğinden açılıyorsa ya da açıkken kendiliğinden kapanıyorsa, komutlara yanıt vermiyorsa bagaj kapağını yönetmekten sorumlu olan bagaj kapağı beyninin değişmesi gerekebilir. Ayrıca kullanıcıların isteğine bağlı olarak bagaj kapağına eklenen yeni donanımları elde etmek içinde bagaj kapağı beyni tercih edilebilir. Örneğin bagaj kapağına spoiler eklenmesi, ek kameralar yerleştirilmesi gibi çeşitli modifikasyon işlemleri neticesinde uyumluluk ve verimli çalışabilmesi için bagaj kapağı beyni değişimi zorunluluk haline gelir. Değişim noktasında piyasa araştırmasına girdiğiniz de eğer sıfır parçanın yüksek maliyetine katlanmak istemiyorsanız ikinci elde güvenin adresi Ecumannı seçerek en doğru kararı verebilirsiniz. Yüksek kaliteli, aracınız için birebir uyumlu en doğru parçayı tespit ederek sizlere ulaştırıyoruz.


Yorum bırak

Yorumların yayımlanmadan önce onaylanması gerektiğini unutmayın.