Uch Beyni Nedir?

Uch Beyni Nedir?

Uch Beyni

Ateşleme kontrol modülü olarak bilinen Uch beyni, motor silindirlerindeki hava-yakıt karışımını tutuşturmak için gerekli kıvılcımı üretmekte önemli rolü vardır. Çeşitli sensörlerden sinyaller alarak, kıvılcımı uygun anda üretmek için ateşleme bobinlerini zamanlamasını ve ateşlemesini kontrol eder. Elektronik bileşenlerden oluşan Uch beyni ısı üretir ve performansı ve dayanıklılığı açısından belli bir sıcaklık aralığında kalabilmesi için etrafı ısı emicilerle donatılmıştır. Uch beyni konumu, aracın marka ve modeline göre değişebilir. Direk motora monte edilen, motor bölmesine yerleştirilen ya da elektronik sisteme entegre edilmiş entegre edilmiş uch beyinleri bulunmaktadır.

Uch Beyni Arıza Belirtileri Nelerdir?

Aracınızın motorunda tekleme, hızlanmada sorun yaşama gibi sorunlar aracınızın uch beyninden kaynaklanıyor olabilir ve bu durumlar motor performansını oldukça etkiler. Ayrıca motorun yanmasına varıncaya kadar sorunlar yaşatabilir. Uch beyni arızası motorun çalışmamasına ya da seyir halindeyken aniden durmasına sebep olabilir ayrıca yakıt verimliliği oldukça düşer daha fazla yakıt tüketimine sebep olur. Uch beyni arızaları aracın diğer elektronik sistemlerini ve aracın egzoz sistemini de olumsuz etkiler. Egzozdan duman atma gözlemlenebilir.  Araçtan olağan dışı kokular gelmesine neden olabilir. Arızalı bir uch beyni semptomları aralıklara da ortaya çıkabilir ara sıra tekleme ya da motorun durması gibi. Uch beyni arızalı olan bir aracın motoru normalden çok daha yüksek sıcaklıklarda çalışır. Tüm bu belirtiler göz önünde bulundurulduğunda uch beyninin hayati öneme sahip olduğu aşikardır.

Uch Beyni Değişimi

Uch beyni sorunlarının teşhisi oldukça karmaşıktır. Çünkü göstermiş olduğu semptomlar motordaki diğer sorunlardan da kaynaklanıyor olabilir. Bu semptomlar baş gösterir göstermez müdahale edilmesi gerekmektedir. Bu nokta da işin ehli bir servise ve ustaya ihtiyacınız olacaktır. Servisteki işlemler neticesinde uch beyni arızası tespit edilirse bu parçanın onarımı pekte mümkün değildir. Profesyonellerin tercihi de onarımdan ziyade değişimidir. Ecumann ailesi olarak orijinal çıkma kaliteli geniş ürün yelpazemiz arasında uch beyni de yer almaktadır. Tüm beyinlerimiz testlerden geçerek stoklarımıza dahil edilmiştir. Bizlere ulaştığınız takdirde aracınıza birebir uyumlu ve eski performansını aratmayacak parça ertesi gün elinizde olacaktır.


Yorum bırak

Yorumların yayımlanmadan önce onaylanması gerektiğini unutmayın.